مقالات

پکیج فن دار یا بدون فن

پکیج فن دار یا بدون فن

به طور کلی پکیج فن دار یا بدون فن دستگاهی است که جایگزین موتورخانه ها و شوفاژ گردیده که آب گرم مورد نیاز جهت گرم نمودن محیط و آب گرم مصرفی را تامین می نماید و در هنگام خرید با توجه به نیاز مشتری از لحاظ موقعیت نصب و ساختار، شرایط محیط، مساحت و متراژ ساختمان در انواع پکیج دیواری، زمینی، مرکزی و چگالشی انتخاب می شود. در حال حاضر سازنده های داخلی و خارجی بسیاری در این خصوص فعالیت داشته و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید وروانه بازار رقابت می کنند.

بدون شک تمامی مدل های تولید شده با یک کیفیت عرضه نمی شوند، بنابراین قیمت پکیج نیز یکسان نبوده، و با تنوع گسترده ای در نمایندگی ها و فروشگاه ها به فروش می رسند. از پکیج گرمایشی در فصل زمستان برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم وسایل گرمایشی استفاده می شود، در صورتی که در فصل زمستان بدلیل استفاده نشدن وسایل گرمایشی شیر تامین آب گرم وسایل گرمایشی بصورت دستی یا اتوماتیک (قرار دادن درحالت تابستان) بسته شده و فقط از کاربرد تامین آب گرم مصرفی استفاده می شود.

هنگام خرید پکیج گرمایشی باید به برخی فاکتورها از جمله قیمت آن، برند، راندمان و بازدهی، سطح کیفیت آن توجه نمود که بتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه خریداری نمود.

پکیج فن دار یا بدون فن

پکیج‌ها از نظر فنی در دو گروه فن‌ دار و بدون فن قرار می‌گیرند. در پکیج ‌های فن‌ دار، آلاینده‌های ناشی از سوختن، به وسیله فن از طریق دودکش از پکیج خارج می‌شوند. در این پکیج‌ها قطعه‎‌ای به نام فلنج فن وجود دارد که اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را از محیط بیرون می‌گیرد و آلاینده‌ها را از دستگاه خارج می‌کند.

در گذشته پکیج‌های دیواری فن‌دار دارای سروصدای زیادی بودند، اما امروزه این مشکل اصلاح شده و صدای کمتری از پکیج به گوش می‌رسد. این پکیج‌ها را می‌توان در تراس یا بالکن نصب کرد. در پکیج‌های بدون فن، خروج آلاینده‌ها از طریق مکش دودکش‌ها اتفاق می‌افتد. دودکش این پکیج‌ها باید در تماس با هوای آزاد قرار بگیرد، تا آلاینده‌های خروجی دوباره به داخل خانه باز نگردند.

پکیج‌ های بدون فن، تنها می‌توانند در داخل خانه نصب شوند. باید توجه داشت که این پکیج‌ها اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را از هوای داخل خانه تعبیه می‌کنند، که این خود باعث کمبود اکسیژن در منزل خواهد شد.

در نتیجه بطور کلی شرایطی که محل نصب پکیج در فضای باز مانند بالکن یا پاسیو باشد و یا بخشی از مسیر دودکش به صورت افقی ( بیش از 30 سانتی متر ) اجرا گردد، از پکیج شوفاژ فن دار استفاده می شود، چرا که یک فن هوادهی در بخش اگزوز، گازهای احتراق پکیج را به خارج از ساختمان منتقل می نماید.

به همین دلیل پکیج دیواری فن دار معمولا به یک دودکش مخصوص دوجداره مجهز است که جداره داخلی آن قطری 6 سانتی متری دارد. از این رو دود دستگاه از طریق این لوله که قطر جداره خارجی آن 10 سانتی متر است، به محیط بیرون تخلیه می شود.

پکیج فن دار یا بدون فن درآشپزخانه

تعریف محفظه احتراق پکیج

پکیج های محفظه باز یا بدون فن به دستگاه هایی اطلاق می‌گردد که هوای احتراق خود را از فضای محل نصب تأمین می‌کنند و جهت خروج دود دارای فن نمی‌باشند و توسط فشار مکش دودکش اگزاست می‌شوند.

پکیج ‌های محفظه بسته یا فن‌دار به پکیج‌ هایی اطلاق می‌گردد که هوای احتراق خود را از فضای خارج از محیط تأمین می‌کنند. و جهت خروج گازهای احتراق از یک دستگاه فن جهت این عمل استفاده شده به گونه‌ای که با روشن شدن شعله فن نیز شروع به کار کرده و گازهای اختراق را به خارج هدایت می‌کند. در این حالت داخل دستگاه فشار منفی ایجاد شده و هوای احتراق به داخل مکش می‌شود. این دستگاه ها از دودکش‌های دو جداره استفاده می‌کنند که لایه درونی جهت خروج گازهای احتراق و لایه بیرونی جهت ورود هوای احتراق می‌باشد.

قطر دودکش پکیج فن دار و پکیج بدون فن

  • تفاوت دیگری که در پکیج فن دار و پکیج بدون فن مشاهده می شود در قطر دودکش است. قطر دودکش در دستگاه بدون فن پانزده سانتی متر بوده و ارتفاع دودکش مورد استفاده هم باید حتما سه متر باشد در صورتیکه قطر دودکش در پکیج های فن دار شش سانتی متر میباشد.
  • تفاوت دیگر بین پکیج فن دار و بدون فن جنس دودکش است. در نوع بدون فن جنس دودکش باید از سیمان بوده و در داخل ساختمان کار گذاشته خواهد شد. دودکش در دستگاه بدون فن باید به طور مستقیم با هوای آزاد تماس داشته باشد و هرگز در معرض باد و کوران شدید هم قرار نگیرد. برای دستیابی به این منظور و برای اینکه هدایت گازهای سمی به خوبی انجام شود و در اثر باد و کوران به داخل باز نگردد، بهتر است در انتهای دودکش در پکیج بدون فن کلاهک نصب شود.
پکیج فن دار یا بدون فن

میزان صدا در پکیج فن دار یا بدون فن

  • در گذشته پکیج های فن دار دارای سر و صدا هنگام کار کردن بودند که امروزه با آمدن نسل جدیدی از این دستگاه ها مشکل سر و صدا هم در آنها حل شده و کاملا آرام و بدون صدا کار می کنند و مصرف کننده می تواند از این موضوع مطمئن باشد.
  • اما چیزی که تفاوت بین پکیج فن دار و بدون فن را بیشتر نمایان می کند اینکه در نوع فن دار دود ناشی از سوخت ماده سوختی یا احتراق از طریق فن به دودکش هدایت شده و به این شکل از فضا مورد نظر خارج می شود.
  • دستگاه فن دار دارای قطعه ای به نام فلنچ فن است که با استفاده از این قطعه هوای تازه وارد و دود و گازهای ناشی از احتراق هم خارج می شوند. فلنج در بالای دستگاه تعبیه شده و قطر خارجی آن ده سانتی متر است. با استفاده از قطر خارجی که ده سانتی متر است اکسیژن لازم برای احتراق وارد می شود و با استفاده از قطر داخلی که شش سانتی متر است، دود و گازهای سمی ناشی از احتراق خارج می شود.

نتیجه

مشتریان در هنگام خرید دستگاهی مناسب برای تولید آب گرم بین انواع مختلف آن مردد می مانند، حال جدا از تعداد برندهای مختلف که در بازار وجود دارد، در بین اینکه پکیج فن دار بخرند یا بدون فن هم نمی توانند خوب تصمیم گیری کنند و در واقع نمی دانند کدام بهتر است. خب در مورد این مسئله چندین نکته کلیدی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم:

  • اول اینکه حجم پکیج را چه فن دار باشد و چه بدون فن با توجه به مساحت ساختمان در نظر بگیرید تا استفاده بهینه ای از آن داشته باشید.
  • پکیج های فن دار با دودکش های دو جداره برای جلوگیری از ورود گازهای سمی به داخل فضای ساختمان بهتر و مطمئن تر هستند. بنابراین انتخاب آن ها ایمن تر است.
  • پکیج های فن دار چون محفظه بسته هستند، نصب آن ها در بالکن و تراس مشکلی ایجاد نمی کند و به لحاظ اینکه قطر دودکش آن ها هم کم بوده و در حدود 15 سانتی متر است و همچنین فضا برای داکت آن هم چندان زیاد نیست و به راحتی در فضای کوچک هم نصب می شوند بنابراین توسط مصرف کننده بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

در فروشگاه اینترنتی چشمک کالای مورد نظر خود را با مناسب ترین قیمت (تضمین بهترین قیمت ها) و اطمینان خاطر از دریافت خدمات و گارانتی اصل و معتبر به راحتی خریداری فرمائید. این فروشگاه دارای مجموعه‌ ای از بهترین برندهای پکیج گرمایشی در بازار، از جمله پکیج ایران رادیاتور است که با توجه به نیاز و بودجه شما، به شما پیشنهادهایی ارائه می‌دهد. همچنین، با مشاوران فنی و کارشناسان خبره، می‌توانید از راهنمایی‌های حرفه‌ای برای انتخاب و نصب بهترین پکیج برای خودتان بهره‌مند شوید.

1 دیدگاه در “پکیج فن دار یا بدون فن

دیدگاهتان را بنویسید