مقالات

شارژ گاز کولر گازی

شارژ کولر گازی

در سال‌ های اخیر استفاده از کولر گازی رواج زیادی پیدا کرده، به همین دلیل باید اطلاعات کافی برای سرویس کولر گازی یا شارژ گاز کولر گازی را بدانید تا در صورت لزوم، اقدامات لازم رو انجام بدهید. تقریبا بیش‌تر دستگاه ‌های تهویه مطبوع، برای انجام فعالیت تهویه و خنک کردن محیط، از گازهای فریونی استفاده می کنند که فقدان یا کمبود‌‌‌ اون در این سیستم‌ ها، تمام سیکل تبرید رو با اختلال جدی مواجه می‌کند، دراین مطلب قصد داریم نکاتی که برای شارژ گاز کولر گازی نیاز دارید را به شما آموزش بدهیم.

انواع گاز کولر گازی

کولرهای گازی مطابق با نوع و برندی که دارند از گازهای مختلفی برای خنک کردن استفاده می‌کنند که در ادامه شما را با آن ‌ها آشنا می‌کنیم.

 • R22: این نوع گاز با نام آیوپاک کلرو دی فلورو متان معروف است و فرمول شیمیایی آن CHCLF2 می‌باشد.
  معمولا این نوع گاز دارای معایب زیادی می‌باشد که بسیاری از کشورها از آن استفاده نمی‌کنند ولی کشورهای جهان سومی‌به دلیل ارزان قیمت بودن آن هنوز هم این گاز را مورد استفاده قرار می‌دهند.
  عیب این نوع گاز این است که به محیط زیست آسیب می‌رساند و باعث نازک شدن لایه اوزون می‌شود.
 • R410A: این نوع گازها معمولا از گازهای R31 و R132 تشکیل شده است.
  گازهای R410 یکی از خنک کننده ترین گازها است که در کولرهای جدید تعبیه می‌شود.
  باید بگویم که این نوع گاز اصلا شبیه به گاز R22 نیست که به لایه اوزون لطمه وارد کند و اگرم تاثیر داشته باشد بسیار ناچیز است.
 • R407A: یکی از انواع گازهای خنک کننده است که باعث کاهش دما خواهد شد.
  فرمول شیمیایی این گاز C2HF5 می‌باشد.
  معمولا این نوع گازهای چندان زیانی به لایه اوزون نخواهند زد.
گاز کولر گازی

نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی

 • برای اینکه بفهمید گاز کولر گازی کم است و یا اصلا گاز ندارد نیاز به انجام کار سختی نیست.
 • برای فهمیدن همین مشکلاتی نظیر گرم بودن باد کولر گازی در صورتی که روی حالت تابستانه است و یا یخ زدن هواساز کافی است.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می‌شود شما بفهمید نیاز به شارژ گاز کولر گازی دارید این است که گاز فریون به درستی رطوبت هوا را نمی‌گیرد و باعث بروز بوهای نامطبوع در کولر گازی شما خواهد شد.
 • در برخی مواقع هم کولر گازی ارور می‌دهد و شما با توجه به آن می‌توانید این موضوع را درک کنید.

وسایل مورد نیاز برای شارژ گاز کولر گازی

برای شارژ گاز کولر گازی به وسایلی نیاز دارید که قبل از انجام شارژ گاز کولر گازی باید آن‌ها را تهیه کنید.

 1. گیج و منیفولد
 2. ترازو دیجیتالی
 3. دما سنج
 4. کپسول گاز
 5. آمپرمتر
 6. کیت نشت یابی مدار گاز
 7. آچارهای جغجغه ای مخصوص کولر سازی
  و …

زمان مناسب شارژ گاز کولر گازی

در سه حالت باید برای شارژ گاز کولر گازی اقدام کنید:

 1. کولر گازی نو تازه نصب شده
 2. سیستم هیچ‌گونه گازی نداشته باشد
 3. سیستم احتیاج به شارژ کردن گاز کولر (اضافه کردن گاز) داشته باشد

اکنون به بررسی موارد فوق می پردازیم:

نصب کولر گازی جدید

زمانی که شما یک کولر گازی جدید رو از یک کمپانی می‌خرید، معمولا به ‌اندازه ۵ متر لوله گاز درون سیستم کندانسور، مبحوس شده‌ که شما بعد از اتمام نصب کولر گازی، باید سیستم رو وکیوم کنید، از زمانی که از وکیوم کردن سیستم و عدم وجود هوا و رطوبت در سیستم مطمئن شدید، می‌تونید شیر سرویس رو بازکرده و گاز رو به ‌کل سیستم منتقل کنید، دقت کنید که میزان گاز شرکتی که در سیستم موجوده، فقط برای ۵ متر لوله کافیه و در صورت لوله‌کشی اضافی، باید اندازه گاز هم بیشتر بشه که معمولا به ازای هر یک متر لوله اضافی، ۲۰ گرم گاز احتیاج هست، این عمل به سه روش امکان پذیر است:

1.روش وزنی

بهترین و اصولی‌ترین روشی که برای این کار توصیه می‌شه شارژ گاز کولر وزنی هست؛ چرا که شما قطعا میدانید که اگر برای مثال ۲ متر لوله رو طولانی ‌تر کردید، باید ۴۰ گرم گاز به سیستم اضافه کنید، این اصولی‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای این کار می باشد.

2.روش آمپری

این روش بعد از از روش وزنی، مناسب‌ ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی است، در این نوع شارژ گاز، از طریق آمپر دستگاه، میزان گاز موردنیاز در سیستم رو مورد سنجش قرار می دهیم.

3.روش گیج مانوفیلد

روش سوم روش شارژ گاز از طریق گیج مانوفیلده که روشِ مورد اطمینانی نیست، چرا که با توجه به دمای محیط و بسیاری از پارامترهای دیگر، درصد خطای بالایی دارد.

شارژ گاز کولر گازی

کولر گازی فاقد گاز

چطور باید فهمید یک کولر گازی، فاقد گاز است؟

 • می‌توانید والف شیر سرویس رو فشار بدهید، در صورتی که گاز بیرون زد، یعنی سیستم مقداری گاز دارد، در غیر این صورت، سیستم فاقد گاز هست و می بایست شارژ شود.
 • شما باید قبل از انجام هر نوع شارژ گاز کولر در این موقعیت سیستم رو وکیوم کنید و از عدم وجود رطوبت و هوا در سیستم کاملا اطمینان حاصل کنید.
 • اگر سیستم نشتی داشت، نشتی سیستم را پیدا کنید، در صورتی که این کار را انجام ندهید،‌ خسارت زیادی به کولر گازی شما وارد می‌شد.

اضافه کردن گاز

در این موقعیت به دلیل این ‌که شما از اندازه گاز سیستم اطلاعی ندارید. به این معنا که نمی دانید که چه میزان گاز از سیستم خالی شده‌، پس مسلما نمی‌توانید از میزان معینی گاز برای شارژ گاز کولر استفاده کنید، مگر این‌ که گاز سیستم را کاملا خالی کرده و مجدد‌‌‌ آن را به طور کامل شارژ کنید، اما با توجه به زیان آور بودن این گاز برای محیط‌ زیست و به‌صرفه نبودن از دید هزینه مالی، این کار به‌ هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود، پس شما می‌توانید از دو روش دیگه که در قسمت شارژ گاز کولر تازه نصب شده توضیح داده شد، استفاده کنید.

مراحل شارژ گاز کولر گازی

توجه: قبل از انجام هر کاری بهتر است که کولر گازی را از برق خارج کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

 1. در اولین مرحله باید مخزن و لوله‌ها را به صورت کامل بررسی کرده تا اگر نشتی دارند نشتی آن‌ها را بگیرید.
 2. در مرحله بعدی آموزش شارژ گاز کولر گازی می‌توانید مقدار آمپر آن‌ها را به صورت کامل بررسی کنید تا بتوانید در هنگام شارژ گاز کولر گازی به درستی گاز ورودی به دستگاه را تنظیم کنید.
 3. در مرحله بعدی باید دمای هوای مربوطه را هم بدانید.
 4. در این مرحله از شارژ گاز کولر گازی باید شیلنگ‌ها را آورده و یک سر آن‌ها را به کپسول و سر دیگر آن‌ها را مطابق با دفترچه راهنما به ورودی گاز به کندانسور وصل کنید.
 5. حال اگر نیاز به آمپرمتر دارید هم می‌توانید مطابق با قسمت قبل آن را در جای مناسب خود وصل کنید.
 6. در مرحله بعدی می‌توانید کپسول را به آرامی‌باز و بسته کنید تا مقدار گاز وارد شده به میزان حداقل خود برسد و به صورت یکجا وارد کولر گازی نشود که بخواهیم آن را خالی کنیم.
نتیجه پایانی
 • قبل از اینکه شروع به شارژ گاز کولر گازی کنید بهتر است کولر گازی را به صورت کلی عیب یابی کنید با مطالعه مقاله آموزش عیب یابی کولر گازی به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید شاید مشکل از قسمت دیگر کولر گازی باشد و دیگر نیاز به شارژ گاز کولر گازی نباشد.
 • باید بدانید که شارژ گاز کولر گازی اصلا کار آسانی نیست و بهتر است این کار را به دست افراد حرفه ای بسپارید تا به خود و خانواده شما آسیبی وارد نشود.
 • اگر شارژ گاز کولر گازی خود را به دست افراد غیر حرفه ای بسپارید ممکن است نشتی را به درستی نگیرد و نیاز باشد دوباره هزینه بپردازید تا مشکل آن را برطرف کنند.
کولر گازی ایران رادیاتور

دیدگاهتان را بنویسید