مقالات

پکیج چیست؟

پکیج چیست؟

پکیج چیست؟ در این بخش می خواهیم شما را با پکیج گرمایشی آشنا کنیم. در گذشته برای گرمایش منازل با شوفاژ و رادیاتور از موتور خانه استفاده می‌کردند که موتور خانه علاوه بر هزینه بالا به مکان جداگانه ای از جمله یک اتاق یا انبار نیاز داشت و محیط زیادی را اشغال می‌کرد. امروزه برای استفاده از شوفاژ یا رادیاتور از پکیج استفاده می‌کنند و اما پکیج چیست باید بگویم که پکیج یک سیستم گرمایشی مانند آبگرم کن است که هم وظیفه آبگرمکن و هم موتور خانه را انجام می‌دهد.

در جواب پکیج چیست بهتر است بگویم که نوعی سیستم گرمایشی بسیار پر کاربرد و پرطرفدار است که باعث حذف موتور خانه‌ها و همچنین آبگرمکن در منزل شما شدند. از پکیج برای گرمایش به وسیله شوفاژ‌ها، فن کوئل‌ها، رادیاتور قرنیزی، گرما از کف و به  طور کلی سیستم گرمایشی‌هایی که با آب گرم محیط را گرم می‌کنند استفاده می‌شود.

سوخت پکیج چیست؟

باید بدانید که پکیج هم مانند سایر سیستم‌های گرمایشی برای گرم کردن آب باید از یک منبع سوختی استفاده کند. سوخت مصرفی پکیج‌های جدید گاز و برق است.پکیج با اینکه از دو نوع انرژی و سوخت استفاده می‌کند ولی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و … کم مصرف تر است.

منظور از اینکه می‌گویم کم مصرف است این است که نسبت به کاربردی که دارد کم مصرف است چرا که هم آب گرم مصرفی منازل را تامین می‌کند و هم آب گرمی‌که برای گرم کردن محیط به واسطه رادیاتور و شوفاژ مورد نیاز است را تامین می‌کند.

انواع پکیج

در ادامه با انواع پکیج، دیواری و زمینی بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • پکیج دیواری

پکيج ديواری يکی از پرکاربردترين وسايل ايجاد گرما که دارای مزیت هایی همچون عدم اشغال فضای محيط، بالا بودن ايمنی و مستقل شدن واحد های مسکونی و تجاری می باشد. از دیگر عواملی که باعث می شود از پکیج دیواری استفاده کرد، بالابودن بازدهی و مصرف بهينه سوخت است. اين دستگاه اغلب بر روی ديوار آشپزخانه و آبدارخانه یا تراس نصب می شود و علاوه بر گرم کردن فضای واحدهای مسکونی يا واحد های تجاری، توسط رادياتور يا فن کوئل، آب گرم مصرفی را به صورت فوری تأمين می نماید.

برای خروج دود دستگاه به محيط خارج و تأمين هوای مصرفی مورد نياز دستگاه از دودکش مخصوص دوجداره استفاده می شود در نتيجه ايمنی کامل ساکنين را فراهم می کند. در خصوص ساخت و طراحی این تجهیزات شرکت های بسیاری فعالیت دارند که این سری از سیستم ها را با سطح کیفیت متفاوت که هریک تکنولوژی، طراحی و مدل های متنوعی تولید می شوند، که بدون شک هریک از این عوامل نقش مهمی در قیمت پکیج خواهند داشت.

انواع پکیج دیواری گازی

 1.  پکیج‌ دیواری تک مبدل فن‌دار
 2. پکیج‌ دو مبدل فن‌دار
 3. پکیج‌ تک مبدل بدون فن
 4. پکیج دو مبدل بدون فن

پکیج چیست؟

 • پکیج زمینی

یک نوع دیگر از پکيج های گرمایشی نوع زمينی آن است که همانطور که از نامش پیداست دارای موقعیت نصب زمینی می باشد، که همزمان آب گرم بهداشتی برای مصرف کننده، و نیز وسایل گرمازا مانند رادياتور و فن کوئل را فراهم می کند و بهترین جایگزین برای موتورخانه های قدیمی می باشد. از مزایای پکیج زمینی می توان به ظرفیت بیشتر آب مصرفی (به دلیل داشتن مخزن کوئل دار)، نداشتن نوسانات دمای آب، صدای بسيار کم پکيج گرمایشی و مناسب برای واحدهایی با متراژ بالاتر از 300 متر می باشد.

این نوع پکیج از نظر احتراق شامل دو نوع مشعل دار و بدون مشعل می باشد که نوع مشعل دار برای متراژهای بالا و نوع بدون مشعل برای متراژهای پایین کارایی موثرتری دارند. مارک و برند در قیمت پکیج تاثیر بسزایی دارد زیرا در این زمینه برخی شرکت های سازنده هستند که بدون در نظر گرفتن مدت زمان فعالیت آن ها در این عرصه، با بهره مندی از جدیدترین تکنولوژی ها تجهیزاتی مدرن و پیشرفته طراحی و تولید کرده اند.

بنابراین این سیستم ها با کیفیت بسیار مطلوب ارائه می نمایند، بنابراین همانطور که اشاره کردیم کیفیت بالای این سیستم گرمایشی، در قیمت پکیج نقش موثری دارد.

پکیج چیست؟

 • پکیج مرکزی

ازمنابع حرارتی کم مصرف نسبت به موتورخانه های قديمی پکیج گرمایشی مرکزی می باشد که شامل دو مبدل می باشد که باعث شده منبع کويل دار حذف شود. مزایای آن جلوگيری از اتلاف و هدر رفت انرژی (بدلیل آنکه سيستم توليد آن به صورت چهار پاس حرارتی می باشد)، فضای کم (فضای مورد نياز برای اين دستگاه نسبت به موتورخانه های شوفاژ خيلی پايين تربوده).

همچنین از دیگر مزایای پکیج يکپارچه بودن سيستم همراه با راندمان بالا، بازدهی بالاتر نسبت به موتورخانه های قديمی، مصرف بهینه سوخت، نصب راحت و آسان وعايق کاری استاندارد می باشد.

بسیاری از مشتریان هنگام خرید برخی عوامل مهم را مانند قیمت پکیج، کیفیت و قدرت حرارت دهی، مارک، گارانتی و خدمات پس از فروش آن را در نظر خواهند داشت. از این سری سیستم های گرمایشی به منظور تامین آب گرم مورد نیاز تجهیزات حرارتی ساختمان از قبیل داکت اسپلیت کارایی مطلوبی دارند.

 • پکیج چگالشی

نسل جدید سیستم های گرمایشی که نقش عمده و بسزایی در جلوگیری و کاهش هدررفت انرژی های طبیعی را دارد، نوع چگالشی می باشد که بویلر چگالشی نیز نامیده می شوند و در بازارجهانی به نام condansing boiler شناخته می شود. مدل های سیستمی و ترکیبی دو نوع اصلی از پکیج های چگالشی میباشد.

که این سری از تجهیزات، گرما و انرژی گازهای حاصل از احتراق را برای پیش گرم کردن آب ورودی به پکیج استفاده می کنند که همین امر سبب افزایش راندمان دستگاه شده و می توان گفت از مزایای پکیج چگالشی می باشد از دیگر مزیت های این دستگاه می توان به سهولت در نصب به دلیل دارا بودن وزن کم اشاره نمود که برندهای متفاتی در ایران تولید کننده پکیج چگالشی هستند همچون پکیج فرولی. در تحقیقات انجام شده راندمان آن ها می تواند به بیش از 98 درصد برسد.

این نوع سیستم های گرمایشی با برندهای متنوع، کیفیت، راندمان و بازدهی متفاوت تولید می شوند و بدون شک هریک از این فاکتورها تاثیر بسزایی در قیمت دارند.

اجزای پکیج چیست؟

پکیج از بخش هایی تشکیل شده است که کاربرد این بخش ها و اجزا در ادامه به دقت توضیح داده شده است.

پمپ سیرکولاتور پکیج

پمپ سیرکولاتور پکیج دیواری معمولا از نوع پمپ های خنک شونده با آب، و بسیار کم صدا هستند. پمپ پکیج دیواری دارای دبی و میزان آبدهی متناسب با ظرفیت پکیج حرارتی است و هد آن متناسب با رنج نرمال هد در ساختمان هایی با مساحت ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر مربع می باشد.

پکیج حرارتی اگر در سیستم گرمایش از کف استفاده شود شاید در هد پمپ و گردش مناسب در لوله های گرمایش از کف عملکرد خوبی نداشته باشد. لذا باید یک دستگاه کمکی در مدار پکیج سری شود. پمپ سیرکولاتور پکیج حرارتی برای گردش آب در رادیاتورها، حوله خشک کن ها، کویل داکت اسپلیت و فن کویل ها مناسب است. این در حالیست که دستگاه‌های ذکر شده طبق استاندارد تولید شده باشند.

این پمپ معمولا از نوع سه دور؛ گراندفوس، ویلو، داب، سمنان انرژی، لئو و ابارا انتخاب می شود. پمپ سیرکولاتور پکیج دیواری در مدار آب گرمایش جهت سیرکوله آب قرار می‌گیرد و در فشار آب مصرفی تاثیری ندارد. اتصال این پمپ معمولا از نوع اتصال رزوه ای و در سایزهای بالاتر و پکیج های زمینی گاها آن از نوع اتصال فلنجی است.

پکیج چیست؟

منبع انبساط پکیج

منبع انبساط پکیج معمولاً از ظرفیت ۶ لیتر تا ۱۸ لیتر تولید می‌شود که در پکیج های حرارتی تا ظرفیت ۷۰۰۰۰ کیلوکالری برساعت کاربرد دارد. منبع انبساط پکیج زمینی و دیواری از نوع تیوب دار با حداکثر تحمل فشار ۳ تا ۳.5 بار است. این مخازن دارای تیوب غیرقابل تعویض از جنس EPDM هستند که حداکثر تا دمای ۹۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارند.

منبع انبساط پکیج در دو نوع گرد و مکعب مستطیلی تولید می‌شوند و دارای بدنه فولادی هستند. سایز اتصال منبع انبساط بسته پکیج ها معمولاً سایز ۳/۸ یا ۳/۴ یا۱/۲ اینچ هستند. ضخامت منبع انبساط پکیج به دلیل اینکه فضای زیادی در دستگاه اشغال نکند کم است. در ظرفیت های پایین ضخامت معادل ۶۱ تا ۷۵ میلی متر و در ظرفیت های بالاتر تا ۲۰۰ میلی متر هم می باشد.

پکیج چیست؟

مبدل ثانویه پکیج دیواری

مبدل ثانویه در پکیج های دو مبدل جهت تامین و تولید آبگرم مصرفی با استفاده از آب گرم تولید شده در مبدل اولیه استفاده می شود. مبدل حرارتی ثانویه برخلاف مبدل اولیه که بصورت مستقیم  با آتش مشعل گرم می شود، با آب گرم تولید شده در مبدل اولیه گرم می شود.

مبدل ثانویه از نوع Brazed Plate با صفحات استنلس استیل و جوشکاری بین صفحات مس است که شامل دو مدار آب شهری و آبگرم است که بین صفحات شیاردار شورون جران پیدا می کنند. راندمان این مبدل بالای 95 درصد است و آبگرم لحظه ای را در اختیار قرار می دهد.

سایز اتصالات در مبدل ثانویه ½ یا ¾ اینچ است و اتصالات بصورت رزوه ای هستند. استیل بکار رفته در این مبدل از نوع 316 است. تحمل فشار مبدل حرارتی ثانویه تا 40 بار و تحمل دمای آن تا 200 درجه سانتی گراد است. تنها موردی که به این مبدل حرارتی آسیب می زند رسوب گیری آن است که بوسیله سختی گیر مغناطیسی در بخش ورود آب به پکیج تا حدودی حل می شود.

مبدل ثانویه دارای 4 اتصال است. ورود آب سرد ، خروج آب گرم مصرفی، ورود آب گرم دستگاه برای گرمایش و خروج آب سرد شده دستگاه.

پکیج چیست؟

مشعل پکیج یا برنر پکیج

مشعل یا برنر وظیفه اختلاط مناسب گاز و هوا برای تشکیل شعله مناسب را دارد. مشعل پکیج از کلکتور توزیع کننده، نازل ها و تیغه ها تشکیل شده است. جهت مخلوط شدن گاز با هوا در ورودی گاز، نازل تعبیه شده است که وظیفه مکش هوا را دارد. پس از مخلوط شدن گاز و هوا، این مخلوط  مسیر رفت و برگشتی را در برنر طی می کند تا پس از تکمیل اختلاط در دهانه خروجی تیغه ها احتراق مناسبی حاصل شود.

مشعل تنها عمل اختلاط  هوا، گاز و تولید ترکیب مناسب را بر عهده دارد و تشکیل شعله وابسته به جرقه زدن است که روی شعله قرار دارد.

برد الکترونیک پکیج

در پکیج های جدید از برد استفاده شده که کار آن کنترل عملکرد های مختلف دستگاه می باشد و یک قطعه الکترونیکی است و تعداد آن ممکن است یک یا چند عدد باشد. یک ترانس جرقه زن ولتاژ بالا که بر روی راکت تحتانی پشتی قرار دارد برای انجام دادن عمل جرقه زنی مورد استفاده قرار میگیرد. محل قرار گرفتن برد کنترل الکترونیک، در پشت صفحه کنترل پکیج و در داخل محفظه ای که به آن جعبه محفظه برد می گویند، می باشد.

قرار گرفتن گرد و غبار بر روی سطح برد، سرریز شدن آب به روی برد و رسوب کردن آن از جمله عواملی است که می توان باعث خراب و کوتاه شدن عمر برد الکترونیک شود.

برد پکیج

شیر سه طرفه پکیج

این دستگاه هنگامی که شیر آب گرم باز می شود در پکیج های گرمایشی با دریافت فرمان از فلوسوئیچ و برد کنترل جریان آب گرم رادیاتورها را به طور موقت قطع کرده و آب گرم مصرفی را به سمت لوله های خروجی هدایت می کنند و سپس با بسته شدن آب گرم مصرفی و قطع شدن فلوسوئیچ این شیر به حالت اول بر می گردد و آب گرم تولیدی را در مدار رادیاتورها قرار می دهد.

فنر موجود در شیر سه طرفه در آب مستغرق نمی باشد و این مساله باعث می گردد که شیر بی صداتر کار کرده و در نتیجه دچار جرم گرفتگی نگردد. شیر سه طرفه از اجزای شامل بدنه اصلی، مغزی شیر سه طرفه، خار فنری، موتور شیر سه طرفه تشکیل شده است. بدنه اصلی از جنس پلی پروپیلن می باشد و وظیفه آن ایجاد اتصال بین پمپ و مبدل های اصلی و ثانویه می باشد. موتور شیر سه طرفه با برقی 220 ولت تغذیه می گردد.

تفاوت پکیج زمینی و دیواری

 • اولین تفاوت پکیج دیواری و زمینی علاوه بر تفاوت در محل قرار گیری و نصب آن ها در ساختمان این است که در محل ها و ساختمان هایی که نیاز به تولید گرمای بیشتری دارد، استفاده از پکیج زمینی بهتر و مقرون به صرفه تر بوده و گرمای مناسب و مورد نیاز فضا را تولید می کند.
 • پکیج های زمینی دارای مخزن کویل دار یا مخزن ذخیره آب هستند و این تفاوت پکیج دیواری و زمینی در هنگام قطع آب یا نوسانات فشار آب بسیار مهم می باشد.
 • بطور کلی پکیج های زمینی برای استفاده در ساختمان ها و خانه های چند طبقه، ویلاها و خانه های با مساحت زیاد مناسب می باشند. در واقع نحوه کاربرد پکیج زمینی و دیواری به عنوان تفاوت اصلی آن ها در نظر گرفته می شود.پکیج چیست؟

نتیجه

با تشکر از اعتماد شما، فروشگاه اینترنتی چشمک به عنوان نماینده رسمی و برتر برندهایی چون پکیج ایران رادیاتور، فرولی، شوفاژکار و … تمامی اطلاعات فنی و تصاویر دستگاه پکیج شوفاژ دیواری و زمینی با نازل ترین قیمت ها جهت مقایسه دستگاه ها و خرید آسان، خارج از محدوده زمانی و مکانی و به آسان ترین روش ممکن را در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. ​مشاورین فروشگاه چشمک امکان ارائه مشاروه جهت انتخاب و خرید انواع پکیج شوفاژ دیواری و زمینی را به مشتریان محترم دارا می باشند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *