مقالات

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

یکی از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در سراسر دنیا، داکت اسپلیت یا اسپلیت های کانالی است که همچون اسپیلت های دیواری از یک واحد داخلی ( در اینجا هواساز ) و یک واحد خارجی به اسم کندانسور تشکیل شده که به وسیله ی لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. اما مانند هر سیستم سرمایشی دیگر، این وسیله نیز دارای معایب و مزایاییست که ما در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت بپردازیم

به طور کلی می‌توان گفت داکت اسپلیت همان کولر گازی است با این تفاوت که در کولر گازی یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی، روکار انجام می‌شود ولی یونیت داخلی یا هواساز داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می‌شود و سپس با کانال کشی به اتاق‌ها یا قسمت‌‌های مختلف یک ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آن‌ها توزیع می‌کند.

البته لازم به ذکر است که داکت اسپلیت فقط در سیکل سرمایش مشابه کولر گازی عمل می‌کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن ها متفاوت است. به طوری که در یونیت داخلی آن، تحویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتور خانه ایجاد می‌شود درون کویل ها جریان پیدا می‌کند و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی‌شود.

انواع داکت اسپلیت

در رابطه با انواع داکت اسپلیت باید گفت که تولید این محصول در مدل‌های مختلفی صورت می گیرد که هر یک می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌ تری برای هر نوع محلی باشد. معمولا داکت اسپلیت‌ها را از نظر نوع نیرو محرکه کمپرسور به دو دسته اینورتر و معمولی تقسیم‌بندی می‌کنند.

داکت اسپلیت اینوتر: در نوع اینورتر موتور الکتریکی به صورت متغیر کار کرده و سرعت بالایی دارد و همین امر باعث سریع تر کار کردن آن می‌شود که می‌تواند در مصرف انرژی هم صرفه جویی کند. منظور از دور الکتریکی متغیر این است که با توجه به میزان دمایی که شما تنظیم می‌کنید در مواقعی که محیط خنک می‌شود دور متغیر کم شده و و زمانی که دمای هوا گرم می‌شود دور متغیر زیاد می‌شود و همین امر سبب می‌شود در مصرف انرژی صرف جویی شود.

داکت اسپلیت معمولی: در نوع معمولی که دور موتور ثابت است موتور به صورت ثابت و همیشگی کار می‌کند و تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی‌شود و حتما باید خاموش یا روشن شود که همین امر باعث پر مصرف شدن اسپلیت معمولی خواهد شد. ( البته به استثنا داکت اسپلیت های گرید A  کم مصرف )

عملکرد داکت اسپلیت

سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می‌شود.همان طور که گفته شد عملکرد دستگاه در حالت سرمایش دقیقا مشابه کولر گازی می‌باشد. به این معنی که این دستگاه برای تولید سرما با استفاده از سیکل تبرد، ‌گاز مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط  و اپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اوپراتور را سرد کرده و آن را به تهویه شونده تحویل می‌دهد.

مشخص است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می‌باشد. در حالت گرمایش دستگاه به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می‌دهد. در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتور خانه تامین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می‌باشد در این حالت مشابه فن کویل عمل می‌کند.

بطور کلی داکت اسپلیت نیز از سیکل تبرید تراکمی بهره می گیرد. مایع مبرد حاصل از چگالش در یونیت خارجی بوسیله خط لوله مسی راهی یونیت داخلی شده و پس از عبور از شیر انبساط وارد کویل سرمایش DX می شود. از سوی دیگر، جریان هوای تازه ورودی به یونیت داخلی پس از فیلتر شدن از روی کویل عبور کرده و بعد از کاهش دما از طریق مسیر کانال کشی شده، در اتاق ها و یا فضاهای دیگر توزیع می گردد.

این در حالی است که جهت تأمین هوای گرم مورد نیاز توسط داکت اسپلیت، دو شیوه تعریف شده وجود دارد:

 1. استفاده از کویل آب گرم: با پیش بینی یک کویل گرمایشی در پشت یونیت داخلی و با عبور آب گرم دیگ از آن، می توان جریان هوای گرم لازم را جهت گرمایش ساختمان تأمین کرد و این در شرایطی است که تنها فن های یونیت داخلی روشن بوده و یونیت خارجی شامل کمپرسور و فن های کندانسور، کاملاً خاموش می باشد.
 2. معکوس کردن سیکل برودتی: می توان با معکوس نمودن جهت گردش جریان مبرد در سیکل کاری داکت اسپلیت همانند هیت پمپ (مشابه شیوه گرمایش در کولر گازی) جریان بخار داغ خروجی از کمپرسور را به جای عبور از کندانسور، وارد اواپراتور (کویل DX یونیت داخلی) کرده تا منجر به افزایش دمای هوای عبوری از روی کویل شود.

داکت اسپلیت ایران رادیاتور مدل IAC-36CH/DUCT/A

مزایای انتخاب داکت اسپلیت

اگر بخواهیم به صورت کلی شما را با مزایای داکت اسپلیت آشنا کنیم اینگونه می‌گویم که :

 • هوایی را که می‌خواهد به محیط انتقال دهد فیلتر می‌کند و هوای تازه و مطبوعی به محیط می‌دهد.
 • از کانال‌های کوچک تری نسبت به کانال‌های کولر آبی برای اسپلیت استفاده می‌شود چرا که کیفیت هوای آن‌ها از کولرهای آبی بهتر است.
 • دارای استقلال کامل است و به تنهایی می‌تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد.
 • راندمان سرمایشی و گرمایشی آن در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بهتر است.
 • این وسیله می تواند به راحتی در هر فضایی قرار گیرد و برای سردترین و گرمترین مناطق طراحی شود.
 • کاربری سه‌گانه گرمایشی، سرمایشی و تصفیه‌کننده هوا
 • مصرف برق پایین‌تر و ظرفیت گرمایشی و سرمایشی بالاتر نسبت به اسپلیت‌های دیواری
 • استقلال کامل نسبت به سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی
 • راندمان گرمایشی بالاتر نسبت به شوفاژ و رادیاتور
 • کاهش حجم لوله‌کشی آب گرم و استقرار لوله‌های گرمایشی درون سقف کاذب
 • هزینه راه‌اندازی پایین‌تر (حدودا 50 درصد) نسبت به سیستم‌های چیلر و مینی چیلر
 • صرفه‌جویی 20 تا 30 درصدی مصرف برق طی فصل زمستان
 • امکان استفاده از فیلترهای آنتی‌باکتریال و قابل شستشو جهت تصفیه و حذف عوامل بیماری‌زا از هوا
 • امکان کنترل دمای هر نقطه از فضا به کمک ترموستات و دریچه‌های ترموستاتیک مجزا
 • طول عمر مناسب
 • راه‌اندازی آسان و سهولت کاربری

معایب استفاده از داکت اسپلیت

 • از معایب عمده داکت اسپلیت وابستگی گرمایش و مصرف برق بالای آن‌ها در حالت گرمایش است مانند کولر گازی که برای جبران آن یک کویل آب گرم در یونیت داخلی جاسازی می‌شود که آب گرم آن از طریق موتور خانه مرکزی یا پکیج گاز سوز تامین می‌شود. با این کار سیستم گرمایشی مکمل ( بویلر یا پکیج ) به کل سیستم افزوده می‌شود.
 • کنترل زوم ندارد. هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌های خواب هم دما می‌شوند با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا اندازه گیری می‌شود و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.
 • در اکثر داکت اسپلیت های معمولی که اینورتر نیستند، صدای دستگاه آزار دهنده است. در آمریکا و اروپا این دستگاه در بیرون از آپارتمان نصب می‌شود ولی در ایران به دلیل نصب دستگاه در سقف کاذب آپارتمان با صدایی آزار دهنده مواجه می‌شویم. به کمک فن آوری نوین دیجیتال راه حل آسانی برای رفع این مشکل وجود دارد که باعث افزایش راندمان سطح کیفی و همچنین ارتقاء در مدیریت مصرف انرژی و افزایش عمر الکتروموتور فن می‌شود.
 • از دیگر معایب این دستگاه این است که به دلیل اینکه در سقف کاذب نصب می‌شود سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند.

داکت اسپلیت

نکات مهم انتخاب داکت اسپلیت ( اسپلیت کانالی ):

 • انتخاب صحیح ظرفیت، برند و محل نصب داکت اسپلیت.
 • تصمیم گیری در مورد استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوع اینورتر که اصولا اینورترها ( یکی از عیب های اساسی آن اینست که عمر کمی دارند چون کمپرسور مدام روشن می باشد، عیب دیگر آن هزینه اولیه بالای آن می باشد. ناکافی بودن تخصص تعمیرکاران و سرویس کاران این دستگاه ها یکی از مشکلات رایح در کشور می باشد.) با راه اندازی و تغییر دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق و جلوگیری از شوک الکتریکی را فراهم می نمایند
 • اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت.
 • به منظور تعیین ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز، ابتدا نسبت به ارسال آخرین پلان معماری واحدها و طبقات ساختمان خود ازطریق فکس یا ایمیل برای کارشناسان شرکت به عنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش اقدام فرمایید.
 • قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از داکت اسپلیت ها علاوه بر موضوع ابعاد هواساز یا پنل داخلی، به موضوع تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمایید.
 • با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملا افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمایید.
 • در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشت هوای اسپلیت های کانالی نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند.
 • با توجه به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت، در برندهایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نمی باشند. تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع ۱۴۰ سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در محلی که امکان تابش مستقیم نورخورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت و لوله آب گرم نباشد نصب فرمایید.
 • برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع، به ازای هر ۶ متر طول لوله مسی از یک تله روغن (OIL  TRAP) استفاده  نمایید.

کارشناسان فنی بخش فروش در فروشگاه اینترنتی چشمک آماده پاسخگویی و کمک به انتخاب دقیق در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

داکت اسپلیت

انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

برای کولر گازی ها اعم از اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت از ظرفیت (BTU) استفاده می شود و هر 12000BTU معادل یک تن تبرید است. برای هر متر مربع در شرایط معمولی 400BTU ظرفیت و برای 35 تا 40 متر مربع 12000BTU (یک تن تبرید)لازم است، بنابراین برای متراژ 120 متر مربع از 2 عدد داکت اسپلیت با ظرفیت هر کدام 12000BTU استفاده می شود.

برای آپارتمان ها و یا مکان هایی با زیر بنای بیشتر از 150 متر مربع از داکت اسپلیت های تک فاز و با برق 32 آمپر،  یعنی نیازی به برق سه فاز نیست. برای مکان ها و یا آپارتمان ها با متراژ کلی 200 متر مربع از داکت اسپلیت های 50 آمپر و تک فاز و برای مکان ها و آپارتمان های بیشتر از  200 متر مربع زیر بنا، از داکت اسپلیت هایی با برق مصرفی سه فاز استفاده می شود. شما در جدول زیر میزان ظرفیت مورد نیاز برحسب متراژ را می توانید مشاهده کنید :

ظرفیت واحدهای وسط و همکف واحدهای زیر پشت بام
18000 تا 48 تا 35
24000 تا 65 تا 45
30000 تا 80 تا 55
36000 تا 100 تا 65
48000 تا 140 تا 100
60000 تا 170 تا 125

تا میزان ظرفیت مورد نیاز داکت اسپلیت برحسب متراژ زیر بنا(متر مربع)

در مورد جدول بالا نکته حایز اهمیتی وجود دارد که بهتر است به آن توجه شود.

 • جدول برآورد ظرفیت فوق به صورت تقریبی و صرفا برای آپارتمان های مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند تهران و با فاصله سقف تا کف ۸/۲ متر، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه ای خصوصا در سمت غرب فضا یا بنای مورد نظر ارائه گردیده است.
 • قبل از انتخاب قطعی هر یک از مدل‌های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به موضوع تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه نموده و همچنین آمپر برق مصرفی آن را با آمپر (A) کنتور برق ساختمان خود مقایسه فرمایید.

داکت اسپلیت یا مینی چیلر؟

با توجه به سوالات مکرر سازندگان واحدهای مسکونی در خصوص مقایسه هزینه تهیه و اجرا و بهره برداری داکت اسپلیت با مینی چیلر (فن کویل ها) برای هر واحد مسکونی، طبق محاسبه و برآورد و تجربه کارشناسان، انجام صحیح برآورد و مقایسه این هزینه ها به عوامل متعددی مانند برند انتخابی، متراژ زیر بنای واحد، محل و چگونگی اجرا و … بستگی دارد.

اما در شرایط نرمال طبق برآوردها، هزینه تمام شده خرید، نصب و اجرای سسیستم حدود ۴۰% کمتر از هزینه خرید، نصب و اجرای مینی چیلر (فن کویل سقفی) برای واحد مسکونی مشابه و با برند مشابه می باشد. در زمینه هزینه های بهره برداری که عمدتا شامل هزینه برق مصرفی به اضافه هزینه تعمیرات دوره ای و شارژ گاز مبرد می باشد نیز تفاوت چندانی بین هزینه مصرف برق و دیگر هزینه های بهره برداری داکت اسپلیت و مینی چیلر نمی باشد.

مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت

 • داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت دیواری فضای بیشتری را پشتیبانی می کند.
 • داکت اسپلیت هزینه اولیه و هزینه نگهداری کمتری ( بسته به ظرفیت مورد استفاده ) نسبت به اسپلیت دیواری دارد.
 • یونیت خارجی( کندانسور) داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری در بیرون نصب می شود ولی یونیت داخلی داکت اسپلیت در داخل  و درون سقف کاذب تعبیه می شود و یونیت داخلی اسپلیت دیواری بر روی دیوار نصب می شود. لوکس بودن و زیبایی داکت اسپلیت به واسطه توکار بودن کانال ها و لوله های ارتباطی بین بخش بیرونی و بخش داخلی بیشتر است.
 • اگر به صورتی تکی، مقایسه ای از انرژی مصرفی داشته باشیم، داکت اسپلیت انرژی بیشتری از اسپلیت دیواری مصرف می کند اما از آنجا که داکت اسپلیت به جای چند اسپلیت دیواری استفاده می شود، مصرف انرژی کلی کاهش می یابد و بسیار به صرفه تر از اسپلیت دیواری است.
 • سیستم سرمایش داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری شبیه به هم است اما سیستم گرمایش داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری کاملا متفاوت بوده و در داکت اسپلیت برای گرمایش از کویل آبگرم استفاده می شود.

داکت اسپلیت

نتیجه:

داکت اسپلیت نیز یکی دیگر از دستگاه های تهویۀ مطبوع به حساب می آیند. نحوۀ عملکرد داکت اسپلیت درست شبیه اسپلیت های معمولی یا همان کولرهای گازی است. با این تفاوت که در اینجا برای سرمایش یا گرمایش محیط از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی استفاده می شود. سپس جریان هوای تولیدی در این یونیت داخلی به کمک کانال کشی به تمامی بخش های ساختمان انتقال داده می شود.

به این شکل دیگر نیازی به استفاده از چند اسپلیت مجزا برای هر بخش ساختمان نخواهید داشت. مهم ترین عیب داکت اسپلیت ها این است که گرمایش یا سرمایش تمامی نقطه های محیط را به یک اندازه انجام می دهد و دمای هر بخش قابل مدریت نخواهد بود. البته با استفاده از تجهیزات اضافی و مثلاً نصب دریچه های ترموستاتیکی تا حد بالایی می توان این مشکل را نیز رفع نمود.

با این وجود قبل از اینکه برای تهویۀ هوای ساختمان به سراغ داکت اسپلیت ها بروید، بهتر است تمامی مزایا و معایب این دستگاه ها را در نظر بگیرید و با دیگر دستگاه های تهویۀ مطبوع مثل مینی چیلر ها و فن کویل ها مقایسه اش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید